Autorozliczenie prognozy

Po zaplanowaniu dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów należy dokonać rozliczenia budżetu w latach prognozy.

Funkcja autorozliczenia budżetu

Celem rozliczenia budżetu należy użyć funkcji autorozliczenie budżetu. Funkcja autorozliczenia pozwala na automatyczne rozliczenie budżetu, tj. wyzerowanie wiersza 13 wieloletniej prognozy finansowej. W przypadku nadwyżki budżetowej nadprogramowe środki przeniesione zostaną do pozycji 2.2.1, natomiast gdy w wierszu 13 otrzymamy wartość ujemną program umniejszy pozycję 2.2.1 o brakujące środki, tak aby budżet mógł zostać rozliczony do zera.

Brak możliwości rozliczenia budżetu

W przypadku braku środków w pozycji 2.2.1 program zakomunikuje brak możliwości rozliczenia budżetu. Dodatkowo wskazane zostaną lata, w których problem występuje. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad rozwiązaniem takim jak np. zaciągnięcie nowego kredytu czy zmiana wielkości prognozowanych dochodów lub wydatków.

Wartość, na którą nie rozlicza się prognoza, znajduje się na dole Załącznika 1 w pozycji nr 13z, co przedstawiono na grafice poniżej.

Informacje na temat działań możliwych do zastosowania w przypadku braku rozliczenia prognozy można znaleźć w naszych instrukcjach online:

Na poniższym nagraniu szczegółowo prezentujemy jak działa funkcja autorozliczenia budżetu.

Zaktualizowano 2023-10-25

Czy ten wpis był pomocny?

Powiązane artykuły