Aby przygotować uchwałę WPF za pomocą kreatora uchwały WPF należy z widoku listy dokumentów, na wstążce przejść do “Kreatorów” a następnie wybrać “Kreator uchwały WPF”.
Rozpoczęcie pracy kreatora uchwały WPF
Po kliknięciu w kreator uchwały WPF , uruchomi się okienko dialogowe, z którego możemy wybrać tryb pracy kreatora (automatyczny lub ręczny). O tym jakie różnice występują pomiędzy trybem automatycznym i ręcznym przedstawiono w poprzednim artykule.
W okienku rozpoczynającym pracę kreatora pojawi się również informacja, jakie dokumenty należy przygotować aby przejść płynnie kreator uchwały WPF. Wśród nich wymienić należy:
- uchwała budżetowa w XML (plan dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów) w Bestii lub XML (opcjonalnie projekt budżetu wraz z autopoprawkami w XML);
- roboczą uchwałę WPF w Bestii lub w Asystencie z dostosowanymi przedsięwzięciami – jeżeli ulegają zmianie względem przedsięwzięć zawartych w projekcie WPF;
- informacje uzupełniające w zakresie (jeśli ulegają zmianie w stosunku do wartości zawartych w projekcie WPF):
- źródeł pokrycia deficytu;
- dochodów unijnych (bieżących i majątkowych) poza rokiem budżetowym;
- planowanych dotacji majątkowych;
- planowanych dochodów ze sprzedaży mienia;
- kwot spłat zobowiązań związku współtworzonego;
- kwot spłat zaciągniętych kredytów, pożyczek lub wyemitowanych papierów wartościowych;
- kwot udzielonych poręczeń i gwarancji;
- kwot spłat umów zaliczanych do długu.
Jeżeli w bazie programu WPF Asystent kreator uchwały WPF znajdzie dokument (projekt WPF), w której rozpisano zobowiązania wg umów (zastosowano inny podział zobowiązań niż zobowiązania historyczne i planowane) wówczas zapyta użytkownika o to, czy chce zachować podział zobowiązań zastosowany w wybranym dokumencie WPF (zastosować podział zobowiązań wg rozpisanych umów), czy chce pominąć kopiowanie zobowiązań (zastosować automatyczny podział zobowiązań na planowane i historyczne)
Tryb automatyczny kreatora uchwały WPF
Aby przygotować uchwałę WPF za pomocą kreatora uchwały WPF, z wykorzystaniem trybu automatycznego, należy przejść następujące działania:
- wprowadzić ustawienia nowego dokumentu (nazwę, ostatni rok przedsięwzięć oraz ostatni rok prognozy) – pozostałe pozycje są domyślne i nie wymagają aktualizacji.
Tryb ręczny kreatora uchwały WPF
Aby przygotować uchwałę WPF za pomocą kreatora uchwały WPF, z wykorzystaniem trybu ręcznego należy przejść następujące działania:
- wczytać projekt WPF wysłany do RIO (lub ostatnią wysłaną do RIO autopoprawkę) stanowiącą podstawę przygotowania uchwały WPF – dokument można wczytać bezpośrednio z bazy WPF Asystenta, z Bestii lub jako dokument XML;
- wczytać roboczą uchwałę WPF z naniesionymi przedsięwzięciami (w trybie ręcznym ten dokument nie jest wymagany, lecz mile widziany) – dopuszcza się możliwość pominięcia tego kroku kreatora, bez konieczności wczytywania uchwały WPF z pliku XML i skorygowanie przedsięwzięć po zakończeniu pracy kreatora (lub jeśli przedsięwzięcia nie ulegają zmianie względem projektu WPF)
- wczytać uchwałę budżetową dla przyszłego roku budżetowego (lub projekt budżetu wraz z autopoprawkami);
- wprowadzić ustawienia nowego dokumentu (nazwę, ostatni rok przedsięwzięć oraz ostatni rok prognozy) – pozostałe pozycje są domyślne i nie wymagają aktualizacji.
UWAGA! WW. kroki trybu ręcznego pracy kreatora uchwały WPF są dokładnie takie same w trybie automatycznym, jednakże dzięki połączeniu programu WPF Asystent z bazą Bestii, dzieją się one w tle i są niezauważalne dla użytkownika programu. WPF Asystent dzięki wbudowanemu algorytmowi wie jakie dokumenty pobrać na określonym etapie pracy kreatora.
Tworzenie uchwały WPF
Niezależnie od wybranego trybu pracy kreatora uchwały WPF (automatyczny vs. ręczny) tworzenie uchwały WPF za pomocą kreatora obejmuje te same działania i kroki. Podczas tworzenia uchwały WPF kreator wykonuje łącznie 12 kroków, wśród których wymienić należy:
- działania techniczne tworzenia dokumentu (ładowanie danych, tworzenie dokumentu WPF, wgrywanie załącznika nr 1 i 2, konfigurowanie dokumentu)
- wprowadzanie danych wg uchwały budżetowej (przeliczanie kolumny dla roku budżetowego);
- działania w zakresie zobowiązań (tworzenie automatycznych kredytów, poręczeń i gwarancji oraz umów spłacanych wydatkami) – jeżeli w poprzednim kroku nie zaznaczyliśmy opcji “kopiowanie zobowiązań”;
- przeliczanie dokumentu i walidacja importu.
Po wykonaniu wszystkich kroków pracy kreatora, w okienku tworzenia dokumentu mogą pojawić się ostrzeżenia, które poinformują o zaistniałych w autoprojekcie nieprawidłowościach. Konieczne jest aby po przejściu pracy kreatora, dokonać szczegółowej weryfikacji wskazanych nieprawidłowości i korekty projektu.
Po zakończeniu pracy kreatora, mogą pojawić się następujące komunikaty:
- ⚠️Projekt budżetu się nie bilansuje – oznacza to, że projekt budżetu wczytany do kreatora nie zachowuje zasady D + P – W – R = 0;
- ⚠️Autorozliczenie nie powiodło się w latach: RRRR – oznacza to, że we wskazanym roku, w okresie prognozy nie została zachowana zasada D + P – W – R = 0 i należy zapewnić zbilansowanie prognozy (np. dotacjami, czy nowym zobowiązaniem);
- ⚠️Zweryfikuj nakłady i limity w załączniku przedsięwzięć – oznacza to, że w załączniku nr 2 do WPF limity zobowiązań lub nakłady ogółem na przedsięwzięcie są niedostosowane do reguł merytorycznych (należy zmniejszyć limity zobowiązań lub zwiększyć nakłady ogółem na przedsięwzięcie);
- ⚠️Kwota długu nie została sprowadzona do 0 w ostatnim roku prognozy – oznacza to, że w ostatnim roku prognozy kwota długu nie rozlicza się i należy dokonać korekt w zakresie harmonogramu spłat (przede wszystkim zobowiązania planowanego).
Kończenie pracy kreatora uchwały WPF
Po zakończeniu pracy kreatora uchwały WPF pojawi się okienko dialogowe informujące użytkownika, jakie dalsze działania należy podjąć aby przygotować kompletną uchwałę WPF. Wśród nich wymienić należy:
- wprowadzenie zmian w przedsięwzięciach (jeśli nie zostało to zrobione na etapie kreatora);
- zweryfikowanie rozliczenia finansowego prognozy (wiersz 13z);
- zweryfikowanie płynności w tych latach, w których rozliczenie finansowe jest ujemne;
- zweryfikowanie spłat zaciągniętych zobowiązań oraz zaplanowanie spłaty nowego zobowiązania;
- zweryfikowanie kwot wydatków na poręczenia oraz umowy spłacane wydatkami;
- wygenerowanie uchwały oraz objaśnień.
Na poniższym nagraniu krok po kroku prezentujemy jak przygotować uchwałę WPF za pomocą kreatora w programie WPF Asystent.
Sytuacje uniemożliwiające pracę kreatora uchwały WPF
Istnieje katalog sytuacji, których wystąpienie uniemożliwi pracę kreatora i przygotowanie uchwały WPF. Wśród nich wymienić należy:
- brak jakiegokolwiek wymaganego dokumentu w bazie Bestii (tryb automatyczny) – w takiej sytuacji program zablokuje możliwość skorzystania z trybu automatycznego;
Sytuacje dopuszczane przez kreator uchwały WPF
Istnieje katalog sytuacji, które dopuszcza się po przejściu pracy kreatora uchwały WPF. Wśród nich wymienić należy:
- przejście kreatora, bez roboczej wersji WPF z przedsięwzięciami;
- zachowanie rozpisanych szczegółowo zobowiązań;
- zachowanie szczegółowej prognozy wydatków;
- brak automatycznego przeliczenia kolumny “przewidywanego wykonania”;
- brak autorozliczenia prognozy (konieczność uzupełnienia płynności innych źródłami).