Na podstawie wieloletnich doświadczeń zauważono, że najczęściej stosowaną w praktyce samorządów metodą wyzerowania budżetu w kolejnych latach prognozy (z wyjątkiem roku budżetowego) jest odpowiednie kształtowanie wielkości wiersza 2.2.1 (inwestycji i zakupów inwestycyjnych, o których mowa w art. 236 ust.4 pkt 1 ustawy). Na podstawie tych spostrzeżeń utworzono funkcję autorozliczenia budżetu.
Rozliczenie dokumentu WPF
Funkcja autorozliczenia pozwala na automatyczne rozliczenie budżetu, tj. wyzerowanie wiersza 13 wieloletniej prognozy finansowej. W przypadku nadwyżki budżetowej nadprogramowe środki przeniesione zostaną do pozycji 2.2.1, natomiast gdy w wierszu 13 otrzymamy wartość ujemną program umniejszy pozycję 2.2.1 o brakujące środki, tak aby budżet mógł zostać rozliczony do zera.
W przypadku braku wystarczającej ilości środków w pozycji 2.2.1 program zakomunikuje brak możliwości rozliczenia budżetu. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem, np. zmianą wielkości prognozowanych dochodów lub wydatków.
Zdolność inwestycyjna
Przydatną wskazówką może okazać się również wiersz 13z „Zdolność inwestycyjna”. Informuje on nas o tym, jaką planowaną zdolność inwestycyjną na dany rok jednostka posiada. Może okazać się to pomocne w planowaniu przedsięwzięć na poszczególne lata Wieloletniej Prognozy Finansowej.